27.07.2020
Soukromý Ptačí park Josefovské louky vznikl v roce 2006 poblíž Josefovské pevnosti u Jaroměře ve východních Čechách. Má umožnit návrat mokřadních ptáků na dříve zaplavované louky v nivě Metuje a současně zpřístupnit území lidem a umožnit jim obdivovat krásu přírody. Páteří parku je unikátní sto let starý závlahový systém Metuj, který po opravě umožňuje regulaci výšky spodní vody na okolních loukách. Právě tyto louky ČSO s pomocí stovek jednotlivých dárců vykupuje a buduje na nich tůně i velké vodní plochy, které zajistí potravu ptákům a životní prostor řadě ohrožených druhů bezobratlých. více …
02.07.2020
Krkonoše jsou turisty velmi vyhledávanou lokalitou. Negativními dopady turistické oblíbenosti je však množství odpadků, které po sobě turisté v parku zanechávají. Těch nevhodně se chovajících výletníků není sice mnoho, ale při představě, jak dlouho odhozené odpadky v přírodě přežívají, je obava o krkonošskou přírodu rozhodně na místě. Každoročně se zde proto konají sběračské akce, aby následky chování neslušných turistů a návštěvníků Krkonoš napravily. více …
11.06.2020
Čertova zahrádka se nazývá skalnatá rokle na východním svahu Studniční hory, která představuje jednu z nejcennějších krkonošských botanických lokalit. Dolní část pak končí na dně Obřího dolu. Jedná se o jediné místo v Krkonoších, kde roste chráněný koniklec jarní a kopyšník tmavý. Dále zde roste např. lilie zlatohlávek, náprstník velkokvětý či kriticky ohrožená kapradina jinořadec kadeřavý. Letos proběhl odborný monitoring této lokality, jehož výsledky jsou více než uspokojivé. více …
05.05.2020
Lom Strážné je přírodní památkou, nacházející se poblíž obce Strážné v Krkonoších. Předmětem ochrany lomu jsou jak geologické fenomény, tak výskyt vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů. A právě živočichové zde žijící, především čolci horští a skokani hnědí, byli letos díky suchu ve vážném ohrožení. S jejich záchranou pomohli i hasiči. více …
05.05.2020
Na Trutnovsku vyrostla nová naučná stezka, přibližující návštěvníkům geologický vývoj a nálezy zkamenělin v oblasti. Stezka má dvě části, první částje u Medvědí jeskyně, druhá část je na opačné straně pahorku a od Medvědí jeskyně k ní vede pěšina s orientačními značkami. více …
15.04.2020
Vřetenovka krkonošská je 15 mm dlouhý plž dlouho unikající pozornosti, než byl v roce 1967 popsán jako endemický poddruh Krkonoš. Jejím prostředím jsou zdejší staré přírodě blízké listnaté či smíšené lesy v nadmořské výšce 600-800 m, kde je schovaná pod kůrou odumřelých stromů. Nejčastěji byla nalezena na Rýchorách, ale našla se i vysoko v Obřím dole. Po dešti vylézá na povrch a spásá nárosty řas či jiných organismů. Vřetenovka je zařazena v Červeném seznamu ohrožených druhů České republiky. Na její počest Správa Krkonošského národního parku otevřela novou naučnou stezku. více …