Návštěvnící se mohou těšit na více než deset stanovišť, kde budou monumenty znázorňující zvířata obývající Krkonoše. Chybět nebude lávka s modely hnízd ptáků, která povede v korunách stromů, ale ani ostatní zvířata, vystavěná v nadživotní velikosti.
S nápadem vybudovat herní krajinu na Portáškách přišlo město Pec. Vzniká podle nápadu architektky Terezy Kučerové a sochaře Matěje Hájka, kteří nám odpověděli na pár otázek.
Jak vznikl název herní krajiny?
Název Pecka vychází z "třešnové pecky" - dřevěné koule, kterou mohou návštěvnící používat při interaktivní hře s jednotlivými instalacemi. Mohou si ji zakoupit v infostánku u vstupu do areálu. Zároveň jim může sloužit jako upomínkový předmět. Název spojuje do jednoho slova města Pec pod Sněžkou a Karpacz. Má společně propagovat obě krkonošské lokality. Česko-polští budou také imaginární průvodci Kuba a Anka. Dvoujazyčné budou i tabule s ilustrovanými, naučnými texty.
Jaký je její hlavní záměr?
Naučným a zároveň zábavným způsobem objevovat krkonošskou zvířenu.
Kdo by měl určitě herní krajinu navštívit?
Aktivní děti a rodiče, kteří se chtějí něco dozvědět a přírodě a nebojí se vydat do kopců.
Čím bude tato krajina specifická narozdíl od jiných zábavních stezek a atrakcí?
Nechtěli jsme doslovně popisovat jednotlivá zvířata. Naším záměrem bylo abstraktní formou zobrazování zvířat rozvíjet v dětech fantazii. Tím se projekt liší od jiných s podobnou tématikou.
Co podle vás nejvíce děti zaujme?
Myslíme, že nejzajímavější pro děti bude proporce a velikost jednotlivých objektů, hlavně možnost vstupovat do útrob zvířat. Budou moci prolézat například hlavou rysa, tělem zmije, vřetenovky, vystoupat parožím jelena a sjet skluzavkou zase dolů.
Pro představu návštěvníků - dřevěná socha rysa, jehož chřtánem se budete moci procházet, bude patnáct metrů dlouhá a tobogán povede devět metrů vysokým parožím jelena. Vstup do herní krajiny bude bezplatný.
Foto: pixabay.com