Královéhradecké
Zelenenoviny.cz

Broukoviště v Trutnově

13.7.2021 | město Trutnovměsto Trutnov

Broukoviště neboli hmyzí hotel je místo určené k usídlení a rozmnožování samotářských druhů  hmyzu. Smyslem broukoviště je poskytnout chráněný prostor organismům, jejichž život se určitým způsobem váže nebo závisí na odumřelém, tlejícím a trouchnivějícím dřevu. Jde zejména o hmyz, který se mrtvým dřevem živí, nebo organismy živící se těmito rozkladači. V broukovišti se mohou ale uchytit i některé houby, mechy, kapradiny. Jak si s broukovištěm poradili v Trutnově si můžeme přečíst v článku. 


Jak využít pokácené dřevo, které by jinak bylo zlikvidováno? K výrobě broukovišť. Tak se rozhodly Technické služby Trutnov, s. r. o, ve spolupráci s Odborem životního prostředí MěÚ Trutnov. Ve městě tak vznikla hned dvě unikátní obydlí pro hmyz.

Tzv. broukoviště je dřevěný objekt složený z částí kmenů, špalků a velkých větví částečně zakopaných do země. „V našem případě jde o dřevo ze stromů pokácených na městském pozemku z důvodu ochrany a bezpečnosti občanů. Řekli jsme si, proč ho nevyužít k něčemu užitečnému? V současné době totiž ubývá míst, která poskytují nejrůznějším druhům hmyzu přirozené útočiště,“ vysvětluje Jitka Metelková, vedoucí střediska veřejné zeleně, Technické služby Trutnov, s. r. o.

První velké trutnovské broukoviště se nachází na Horní Promenádě vedle autobusového nádraží. Druhé potom v areálu Bojiště u horní brány. „U každého je instalována také naučná cedule s informacemi. Lidé se dozvědí, že broukoviště nenabízí úkryt pouze hmyzu, například zlatohlávkům, tesaříkům či krascům, ale také ještěrkám, slepýšům a drobným pěvcům,“ dodává Jitka Metelková.

Výroba a instalace obou broukovišť a informačních cedulí vyšla celkem na 70 tisíc korun. „Jde o drobný prvek v našem městě, který ale plní hned několik funkcí. Je nejen výzdobou z přírodních materiálů, ale zároveň pomáhá přírodě a má své opodstatnění také z hlediska environmentální výchovy. Občané se totiž mohou dozvědět zajímavé informace o fungování přírody,“ hodnotí instalaci broukovišť Ivan Adamec, starosta města Trutnova.

 

Redakčně upraveno

Zdroj: město Trutnov

Zdroj foto: město Trutnov

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Reklama:

Důležité odkazy: