V dubnu začne další kolo výzvy 10 000 kroků a Královéhradecký kraj přitom nebude chybět. Cílem akce je motivovat lidi k pravidelnému pohybu po vlastních nohou. Výzva potrvá měsíc a účastníci v ní mohou soutěžit o hodnotné ceny. Zároveň se pořadatelé snaží pobídnout účastníky k tomu, aby vyzkoušeli nové aktivity pro trávení volného času.
Název výzvy obsahuje číslo 10 000 kroků – to odpovídá zhruba 7,5 kilometrů, nicméně podle pořadatelů není nutné každý den ujít či ujet na kole tuto vzdálenost. Pro splnění smyslu výzvy – posílení organismu a zdraví účastníků – postačí i kratší trasa. Důležitější než délka pochodu je pravidelnost pohybu a svižné tempo.
Výzva se skládá ze čtyř různých aktivit, které účastníci mohou libovolně kombinovat podle své chuti.
1) Překonej sám sebe (kalendář zážitků, odznaky)
V jejím rámci se můžete zařadit do jedné z následujících kategorií podle toho, na kolik odhadnete svou průměrnou denní dávku: 2 km (ježek), 5 km (žirafa), 7,5 km neboli 10 000 kroků (kočka), 15 km (surikata) nebo 30 km (sob). A pak už je jen na vás, zda každý den splníte svůj limit.
2) Poznej své okolí (900 km virtuální pouti)
„Ve spolupráci s Turistika.cz jsme pro vás zase připravili přes 900 km virtuální pouti po Česku. Víme, že většina nebude schopna ujít 900 km za měsíc, tedy 30 km denně, ale my uplatňujeme pravidlo, že pokud člověk za den vykáže aktivitu, na mapě v rámci virtuální pouti ujde 30 km, tak si bude moct prohlédnout vybrané atraktivity dané etapy. Je to jak s adventním kalendářem. Tam taky každý den s napětím čekáte, jaké tajemství se ten den odkryje. Trasa je navržená z Bruntálu do Dobříše,“ uvádějí o této aktivitě pořadatelé.
Mnozí lidé chtějí přispívat svými kroky na charitativní projekty. Stačí jen využít aplikace Pomáhej pohybem Nadace ČEZ, která právě tuto možnost nabízí. Každý ujitý kilometr znamená jednu korunu, kterou člověk podporuje vybraný projekt.
Pořadatelé vyšli z principu, že je člověk tvor soutěživý. Vymysleli proto řadu kategorií, aby lidé mohli soutěžit mezi sebou navzájem, mezi sobě rovnými podle věku i indexu BMI. Soutěž vypsali pro tři oblasti:
Průběžné pořadí účastníků podle bodů bude veřejně zobrazováno online na portále desettisíc kroků. Za každý nahraný kilometr obdrží účastník body. Počet bodů za jeden kilometr se u každého účastníka liší podle jejich BMI (vypočítáno z výšky, hmotnosti a věku). V rámci dubnové výzvy budou vyhodnoceni účastníci s nejvyšším počtem bodů, ale také účastníci, kteří během výzvy nachodili, naběhali a ušli ve stylu nordic walking nejvíce kilometrů. Druh aktivity nemá vliv na bodování.
Královéhradecký kraj nad rámec hlavní soutěže navíc odmění 10 vylosovaných účastníků, kteří během výzvy zaznamenají alespoň 20 „aktivních“ dní. Jelikož lidi motivujeme ke zdravému životnímu stylu a udržitelné mobilitě, je naším cílem umožnit vyhrát v naší soutěži každému bez ohledu na počet ušlých kilometrů.
Registrace do dubnové výzvy již začalo. Přihlásit se může každý, účast ve výzvě je zdarma. Zaregistrovaný účastník může do výzvy nahrát libovolný počet aktivit (chůze, běh, nordic walking), které vykoná v průběhu uplynulých tří dní. Nahrávání aktivit pořadatelé ukončí 3. května 2022. Následně body vyhodnotí a určí vítěze.
Pořadatelem výzvy je spolek Partnerství pro městskou mobilitu z.s., který se zabývá tématem rozvoje udržitelné městské a regionální mobility a zvyšováním kvality veřejných prostranství. Významným spolupořadatelem akce jsou zapojená města a kraje, která pořádají lokální vyhlášení a komunikují se svými účastníky.
Více informací o výzvě, jejích ambasadorech i zajímavostech o chůzi najdete na www.desettisickroku.cz.
Redakčně upraveno
Zdroj: Královehradecký kraj
Zdroj foto: Pixabay