Královéhradecké
Zelenenoviny.cz

Lesní mateřská škola Mraveneček

27.10.2017 | Lesní mateřská škola Mraveneček

Lesní mateřská škola Mraveneček ve Vrchlabí prochází velkými změnami. Od září se přestěhovala na jižní okraj Vrchlabí, kde buduje nové zázemí pro své fungování. „Rozhodli jsme se, že pro děti postavíme zateplenou maringotku na míru, tak aby plně vyhovovala našim potřebám i požadavkům, které musíme jako lesní mateřská škola splňovat,“ říká koordinátorka školky Linda Zelenková.


Finance na dostavbu zázemí a jeho dovybavení školka žádá přes internetový dárcovský server Hithit.cz. Na projekt může přispět kdokoliv částkou od 100,- Kč výše a za svůj příspěvek si může vybrat i různé odměny.

Děti v lesní školce, která funguje pět dní v týdnu od 8 do 16 hodin, tráví většinu dne venku, a to prakticky za jakéhokoliv počasí. „Děti chodí do lesní školky velmi dobře oblečené a obuté, aby nepromokly. Nosí si i náhradní oblečení, aby se měly do čeho převléci, když je potřeba. A hlavně jsou zvyklé být většinu dne venku,“ vysvětluje Linda Zelenková. „Přesto, nebo právě proto, je pro nás dobré zázemí důležité. Slouží hlavně k odpočinku po obědě a také na zahřátí a usušení po dopoledním pobytu venku,“ dodává.

Mraveneček funguje již sedmým rokem. Až do letošního června byl neformálním lesním klubem. Od letošního září je akreditovanou lesní mateřskou školou. „Letos v létě jsme ve spolupráci s Městem Vrchlabí našli nový pozemek na okraji města, na kterém vytváříme naše první vlastní zázemí. Přes léto jsme postavili hrubou stavbu maringotky, abychom mohli od září začít v minimálních podmínkách fungovat. Prostředky na její dokončení a dovybavení ale zatím chybí. Potřebujeme dokončit střechu, maringotku vybavit kamny a komínem, úložnými prostory, kuchyňkou, umyvadlem a vybudovat venkovní zastřešení,“ říká koordinátorka. V minulých letech školka neměla ve Vrchlabí vlastní prostory ani zázemí a vhodné místo pro své fungování teprve hledala.

Lesní mateřská škola Mraveneček zajišťuje celodenní péči o předškolní děti, včetně povinného předškolního vzdělávání. Již několik let je členem Asociace lesních mateřských škol. Do LMŠ Mraveneček je přihlášeno 21 dětí, některé jen na část týdne. Maximální počet dětí ve skupině je 16.

Předškolní vzdělávání v lesní mateřské škole se řídí stejně jako u „klasických“ mateřských školek tzv. Rámcovým vzdělávacím programem. Děti jsou spolu se svými průvodci většinu dne venku, na čerstvém vzduchu, většinou v přírodě. Přírodní prostředí pomáhá rozvíjet představivost a tvořivost, poskytuje dětem prostor pro zdravý pohyb a spontánní hru a slouží jako učebna i herna.

Adresa projektu na Hithit je:
www.hithit.com/cs/project/4117/mravenecek-v-lese-zazemi-pro-lesni-skolku-mravenecek

Více o LMŠ Mraveneček najdete na:
www.lesniklubmravenecek.cz
www.facebook.com/LKMravenecekReklama

Reklama:

Důležité odkazy: