Královéhradecké
Zelenenoviny.cz

Naučná stezka Svobodný kras v Krkonoších

5.5.2020 | KRNAP

Na Trutnovsku vyrostla nová naučná stezka, přibližující návštěvníkům geologický vývoj a nálezy zkamenělin v oblasti. Stezka má dvě části, první  částje u Medvědí jeskyně, druhá část je na opačné straně pahorku a od Medvědí jeskyně k ní vede pěšina s orientačními značkami.


Návštěvníci Krkonoš se nyní mohou vydat po nové tematické naučné stezce. Smyslem tohoto typu turistické infrastruktury je přitáhnout pozornost návštěvníků k méně známým a turismem méně ohroženým místům v Krkonoších.

 Z projektu Usměrnění návštěvnosti vzhledem k zájmům ochrany přírody – IV. etapa (Registrační číslo projektu: CZ.05.4.27/0.0/0.0/17_078/0005173) podpořeného Evropskou unií prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí vybudovala Správa KRNAP nové návštěvnické místo s lavičkami a cedulemi s informacemi o vápenci, jeho vlivu na okolní přírodu, zpracování a využití. Druhým tématem stezky je Medvědí jeskyně, u které se našly kosti medvěda hnědého a mnoho kostiček netopýrů. Tím je Medvědí jeskyně nejbohatší paleontologické naleziště v Krkonoších.

 „Chceme návštěvníkům ukázat málo známé, ale pěkné místo s krásným příběhem. Vápenec byl důležitý pro lidi v okolních vesnicích, protože se z něj pálilo vápno potřebné na stavbách. Dnes se jedná o lokality s výskytem vzácných – na vápenec vázaných – druhů rostlin a živočichů.“ říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. „Krkonošský národní park není pouze o ochraně přírody, ale i historii Krkonoš. Proto v interpretaci místa nemůžeme pominout i lidský faktor,“ dodal ředitel.

 „Informační cedule vznikaly ve spolupráci s Českou speleologickou společností Albeřice. Texty jsme připravili tak jednoduché, aby bylo srozumitelné i pro laiky. Pro toho, kdo se chce dozvědět víc, jsou doplněny QR kódy, které skrývají další informace,“ doplňuje vedoucí pracoviště ekologické výchovy Správy KRNAP Michal Skalka. „Dlouhé a složité texty návštěvníky spíše odrazují a čte je málokdo. Nechtěli jsme ale ochudit více zvídavé o další zajímavosti,“ dodal Skalka.

Návštěvnické místo Svobodský kras přitahuje turisty tam, kde jich je méně než na hřebenech. Okolí není tak citlivé na poškození, jako krkonošská tundra na hřebenech hor. Je vhodným cílem pro odpolední nedělní vycházku. Má dvě části – jedna je u Medvědí jeskyně, a je vybavená i turistickým přístřeškem. Druhá část je na opačné straně pahorku. Od Medvědí jeskyně k ní vede pěšina s orientačními značkami. Od nádraží ve Svobodě nad Úpou, kde je možné zdarma parkovat, je po žlutě a zeleně značené turistické cestě vzdálené asi 1 km, a návštěvníci vystoupají asi 120 m. 

Redakčně upraveno

Zdroj: KRNAP

Zdroj foto: Pixabay

Více informací najdete v rubrikách:



    Reklama

    Reklama:

    Důležité odkazy: