Královéhradecké
Zelenenoviny.cz

Město Dvůr Králové nad Labem podpoří ochranu ptactva při hnízdění, rozmístilo nové ptačí budky

19.4.2018 | Dvůr Králové nad Labem

Více než 50 ptačích budek – špačníků, sýkorníků, polobudek a denních úkrytů pro netopýry, tzv. netopýrníků – rozmístili první dubnovou neděli pracovníci společnosti EKOSFER Solutions, s. r. o., po Dvoře Králové nad Labem.


Projekt podpoří hnízdní stanoviště ptačích druhů, které se přirozeně vyskytují v zastavěné části Dvora Králové nad Labem i na jeho okrajích. Nové budky pro špačky, sýkory, vrabce nebo brhlíky a budky sloužící jako úkryt netopýrů byly nainstalovány v lokalitě Schulzovy sady, na nábřeží Jiřího Wolkera, u dopravního hřiště, Podharťského rybníka, v lokalitě městského hřbitova, na Rašínově náměstí a na Berlínku. 

„Hnízdění ptáků ve městě je stále obtížnější, protože se zateplují domy, uzavírají balkony, atiky, zadělávají se různé otvory okolo okapů a střech a podobně, kde si ptáci mohli vytvořit svá hnízda. Naopak přibývají predátoři jako kočky, kuny, sojky nebo straky,“ vysvětluje důvody realizace projektu Milan Šimek, vedoucí odboru životního prostředí na Městském úřadě Dvůr Králové nad Labem, a pokračuje: „Budky budou šetrně umístěny na stromech dostatečně vysoko, aby se do nich predátoři nedostali, navíc budou opatřeny ochranným prvkem, který např. kunám přístup do hnízda ztíží nebo znemožní.“

Město Dvůr Králové nad Labem za zakoupenía instalaci  54 budek zaplatilo necelých 30 tisíc Kč. „Budky se budou pravidelně kontrolovat a čistit, povedou se záznamy o jejich obsazenosti. Budeme tak mít možnost pozorovat druhy, které ve městě hnízdí,“ říká Milan Šimek.

„Ochrana ptáků zejména v době hnízdění je velmi významná, i proto se mi myšlenka instalace nových ptačích budek zalíbila. Je to zároveň nejjednodušší způsob, jak hnízdění ptáků podpořit,“ dodává královédvorský starosta Jan Jarolím.

Zdroj: mudk.cz

Foto: pixabay.comReklama

Reklama:

Důležité odkazy: